EGZEKUCJA ALIMENTÓW

W celu ułatwienia wierzycielom alimentacyjnym dochodzenia należnych środków wprowadzonych zostało wiele przepisów specjalnych.

Wierzyciel alimentacyjny może złożyć wniosek do komornika właściwego ze względu na swoje miejsce zamieszkania. Wierzyciel z Bydgoszczy może więc skierować wniosek do komornika z Bydgoszczy, nawet jeżeli dłużnik mieszka w rewirze innego komornika.

Wierzyciel alimentacyjny zwolniony jest od ponoszenia kosztów postępowania.

W toku postępowania komornik samodzielnie ustala zarobki i stanu majątkowy dłużnika. Czynności sprawdzające powtarzane są regularnie nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy. Komornik może też skorzystać z pomocy Policji, która przeprowadzi czynności w celu ustalenia miejsca zamieszkania i miejsca pracy dłużnika.
Ewentualna bezskuteczność egzekucji nie powoduje umorzenia postępowania egzekucyjnego. Postępowanie będzie kontynuowane, a czynności sprawdzające ponawiane.

Jeżeli dłużnik pracuje, to pracodawca obowiązany jest przekazywać komornikowi 60% wynagrodzenia dłużnika bez względu na jego wysokość. Nawet jeżeli dłużnik otrzymuje minimalne wynagrodzenie za pracę, to pracodawca ma obowiązek przekazywać środki do komornika.

Środki z rachunku bankowego dłużnika podlegają egzekucji na zaspokojenie alimentów w pełnej wysokości. Nie obowiązuje kwota wolna od potrąceń z rachunku bankowego.

Pamiętać należy, że w imieniu nieletniego wniosek o egzekucję alimentów składa przedstawiciel ustawowy (matka, ojciec, opiekun prawny). Po uzyskaniu pełnoletności wierzyciel występuje w sprawie samodzielnie. Może jednak upoważnić byłego przedstawiciela ustawowego do dalszego reprezentowania.

Jeżeli w toku postępowania dłużnik wpłaca alimenty bezpośrednio wierzycielowi, to wierzyciel powinien każdorazowo, niezwłocznie poinformować o tym komornika.

Wzór wniosku o wszczęcie egzekucji alimentów [DOC / PDF]